A si netreba nikomu vysvetlovať, že pravideľnú výmenu penumatík netreba za žiadnych okolností podceňovať alebo nechávať na poslednú chvíľu. Kedy je teda správny čas na prezutie zimných pneumatík a čo všetko vplýva na ich správnu funkčnosť?
Povinnosť výmeny pneumatík
Používanie zimných pneumatík je dôležité nielen kvôli všeobecnej bezpečnosti, ale aj preto, že nám to prikazuje zákon. Na Slovensku nám zákon káže používať zimné pneumatiky v období od 15. novembra 31. marca, teda keď sa na vozovkách nachádza súvisla vrstva ľadu, námrazy, ci snehu. Motoristi sa teda môžu pohybovať po cestách v tomto období jedine ak majú na nápravách nasadené zimné pneumatiky. Pokiaľ by ste tento zákon nedodržali, hrozí vám vysoká pokuta. Od dopravnej polície môžete dostať pokutu až vo výške 60 €. Navyše, policajti majú taktiež právo zadržať vám osvedčenie o evidencii vozidla a tabuľky s evidenčnými číslom, až do doby kým neodstránite tento nedostatok.
Okrem toho by vám mohla vaša poisťovňa v prípade nehody krátiť poistné plnenie.
Aby sme to zhrnuli, škoda by vás tak vyšla o mnoho drahšie, ako výmena, či zakúpenie nových zimných pneumatík.
Vlastná bezpečnosť na cestách
Asi budete súhlasiť, že pneumatiky neprezúvame len kôli zákonu, ale hlavne kôli vlastnej bezpečnosti. Zo skúsenosti mnohých ľudí a odborníkov, ideálnym časom na prezutie vozidla do zimných pneumatík je obdobie, keď priemerná teplota počas dní dosiahuje 7°C a menej.
Základným rozdielom zimných pneumatík v porovnaní s letnými je ich nezamŕzajúca vlastnosť. Pri nižších teplotách majú z pravidla lepšiu priľnavosť na snehu a ľade. Badateľný rozdiel medzi zimnými a letnými pneumatikami je tiež vidieť pri prejazde zákrutami, umožňujú vačšiu stabilitu pri rýchlom menení smeru jazdy a majú kratšiu brzdnú dráhu.
Kontrola dezénu
Zjazdený dezén je hazard so životom. Pri dlhodobom používaní starších zimných pneumatík nezabúdajte na kontrolu hĺbky dezénu, čiže hĺbky drážok. Stanovené normy nás upozořňujú, že dezén by nemal byť zošúchaný na letných pneumatikách viac ako 1,6 milimetra, pri zimných pneumatikách maximálne do štyroch milimetrov. Ak hovoríme o spoľahlivosti, tak rozhoduje nielen hĺbka dezénu, ale aj celkový vek pneumatík. Napriek tomu, že ich možno počas doby používania nestihnete zodrať, radíme po maximálne šiestich sezónach pneumatiky vymeniť za nové. Aj keď by mal profil stále dobrú vôľu, vlastnosti gumy sa časom menia a pneumatika môže začať praskať, prípadne vykazovať iné známky opotrebenia.
Staré pneumatiky môžu byť nevyspytateľné a ohrozovať tak bezpečnú jazdu autom. Popraskanie alebo iné mechanické poškodenia môžu viesť až k roztrhnutiu pneumatiky.
Hustenie pneumatík
Každá pneumatika časom stráca správne nahustenie. To spôsobuje aj ich nepomery v rovnomernosti ich opotrebenia. Gumy podliehajú riziku straty tlaku a môžu sa po stranách dlhodobo opotrebuvávať. To spôsobuje, že takáto pneumatika je po dohustení nerovnomerne opotrebovaná a prestane spĺňať požiadavky pre bezpečnosť. Prehustená guma zas naopak špôsobuje vydutie dezénu v strednej časti a okraje pneumatiky bývajú opotrebené menej.
Správne nahustené pneumatiky sa opotrebúvajú rovnomerne, po celej ploche. Taktiež majú významný vplyv na celkovú spotrebu auta.
Uskladnenie pneumatík
Skladovanie pneumatík má taktiež vplyv na celkovú životnosť pneumatík. Uskladniť všetky štyri kolesá na betóne nie je najlepšie riešenie. Pred uskladnením odporúčame disky a dezén zbaviť nežiadúcich nečistôt.
Poškodené pneumatiky
Vyvarujte sa používaniu starých pneumatík z druhej ruky- nepoužívajte ich ani ako rezervu. Takisto ako ostatné obuté pneumatiky, rezerva musí spĺňať rovnaké bezpečnostné požiadavky. Poškodené pneumatiky patria do recyklácie, preto ak máte pneumatiku s defektom alebo je inak poškodená, odovzdajte ju do recyklačného strediska.
Celkový stav pneumatík
Stav pneumatík si môžete dať skontrolovať v ľubovolnom pneuservise. Ako už spomenuté vyššie, ak by sa vám prihodila havária práve kôli zanedbanému stavu pneumatík, vaša poisťovňa môže, ľudovo povedané, dať ruky preč a upustiť od poistného plnenia.
Výhody prezutia pneumatík v pneuservise
Prezúvať pneumatiky v pneuservise sa oplatí, pretože vám mechanici jednotlivé kolesá správne vyvážia. Ich ťažisko sa mení podľa miery opotrebenia a je potrebné nanovo osadiť vyvažovacie olovo. Technici poškodenia pneumatiky odhalia už pri vyvažovaní.